(52) 342 15 65
lub 52 320 40 30

Prawidłowe ciśnienie w oponach zimą

Z dnia na dzień robi się coraz chłodniej, dlatego w tym okresie powinniśmy szczególnie zadbać o prawidłowe ciśnienie w oponach.

 

Być może nie każdy kierowca wie, że ciśnienie obniża się ze spadkiem temperatury (a w zimą wahania są dosyć powszednie), co oznacza, że podczas pomiaru wynik jest mniejszy, jeśli temperatura jest niższa (ma to związek z rozszerzalnością cieplną gazów).Rozwiązaniem problemu nieprawidłowego ciśnienia zimową porą jest dodanie kilku dziesiątych bara (pamiętajmy aby ciśnienie mierzyć 'na zimno') do wartości zalecanej przez producenta samochodu.W przybliżeniu są to następujące wartości:

ok. 0,2 bara przy 0°C
ok. 0,3 bara przy -10°C
ok. 0,4 bara przy -20°CPamiętajmy, aby wyrównać odpowiednie ciśnienie do przewidzianego przez producenta auta kiedy temperatura się podniesie. Informacje dotyczące optymalnego ciśnienia znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu.

 

]

 

Aktualizacja 2018

 

Właśnie pojawił się tekst na znanym blogu w którym wulkanista opisuje jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w oponach w zależności od pogody, temperatury czyli krótko ujmując od pory roku (letem oraz zimą). Więcej na ten temat tutaj: http://wulkanista.pl/cisnienie-w-oponach/#letnie-vs-zimowe