(52) 342 15 65
lub 52 320 40 30

Czy opony całoroczne skutecznie zastępują zimówki?

Każdy kierowca wie, że co sezon powinno się zmieniać opony. Często zdarza się, że dopiero jak spadnie śnieg, przypominamy sobie, że nasz komplet opon zimowych nie nadawał się już do użycia i trzeba kupić nowy. Wtedy próbujemy w ciągu jednego dnia nabyć nowe, często w stresie, bo powinniśmy już je mieć „na wczoraj”. Być może ten artykuł będzie pomocny w doborze właściwych opon.

Pośpiech, stres, niska temperatura i „szklanka” za oknem. I pośpiech, bo w jednej chwili wszyscy chcą kupić opony. Przecież wiadomo, że zdrowie i bezpieczeństwo przede wszystkim. Próba dokonania zakupu w takiej sytuacji może spowodować niezbyt trafiony wybór bądź po prostu bardzo nerwowy dzień. Coraz więcej osób ma wątpliwości, czy aby na pewno warto zmieniać opony co sezon, czy może lepiej nabyć jeden komplet całorocznego ogumienia i  bez problemów jeździć na nich cały rok.

Opony całoroczne sprawiają, że użytkowanie samochodu staje się bardziej ekonomiczne, można zaoszczędzić na posezonowej wymianie opon, a co za tym idzie koszty kupna ogumienia oraz wizyty w warsztacie redukują się. Jednak czy aby na pewno warto oszczędzać w ten sposób na oponach?

Opona letnia różni się od zimowej przede wszystkim mieszanką. Zimą temperatura powietrza spada nawet do -20 stopni Celsjusza, natomiast latem osiąga wartości ponad 30 stopni. Te dwa rodzaje opon różnią się od siebie mieszanką, tak aby zapewnić odpowiedni przyczepność zarówno latem jak i zimą. Z racji tego, że opony całoroczne mają jedną, uniwersalną mieszankę, można być pewnym, że nie będą one zachowywać się w 100 procentach odpowiednio ani zimą ani latem.

W Polsce około 50% kierowców nie zmienia opon z letnich na zimowe. Wynika to głównie z braku świadomości zagrożeń, jakie niesie za sobą takie postępowanie. Taki człowiek myśli, że zaoszczędzi pieniądze nie kupując opon zimowych, ale nie zauważa, że nawet przy najmniejszej stłuczce, o którą nie trudno na nieodpowiednim ogumieniu, koszty mogą być nieporównywalnie większe.

Opony całoroczne powinny być przedmiotem rozważań tylko wśród kierowców, którzy jeżdżą bardzo mało, głównie po dobrze przygotowanych, odśnieżonych miejskich drogach. Wśród takich, którzy rzadko kiedy przekraczają prędkość 50 km/h i osiągi auta nie budzą większego zainteresowania.

Natomiast, jeśli ktoś często użytkuje samochód, zdarza mu się  jeździć dynamicznie nie powinien ryzykować zdrowia swojego i swojej rodziny jeżdżąc cały rok na tych samych oponach. Oczywiście nawet najlepsze zimowe ogumienie nie zastąpi zdrowego rozsądku, bo nic tak nie zapewnia bezpieczeństwa jak przemyślane manewry w czasie jazdy. Niemniej jeżdżąc na oponach całorocznych należy zachować większą ostrożność.