(52) 342 15 65
lub 52 320 40 30

Czy można zapobiec poślizgowi?

Cytując jedną z encyklopedii poślizgiem możemy nazwać sytuację, gdy siła, którą musiałoby przenieść tarcie opony o jezdnię jest większa niż siła tarcia. Najczęściej ma miejsce, gdy np. na zakręcie siła odśrodkowa jest silniejsza niż siła tarcia. Występuje również w sytuacji zbyt gwałtownego hamowania czy też przyspieszania.

 

Do takiej sytuacji może się przyczynić wiele czynników takich jak warunki atmosferyczne, stan opon oraz nawierzchni. Jednak kluczową rolę pełni tu kierowca, od którego zależy, czy do takiego poślizgu w ogóle dojdzie. Najważniejszym, i najprostszym sposobem na jego uniknięcie jest dostosowanie stylu jazdy do warunków atmosferycznych. Należy unikać gwałtownych ruchów kierownicą, redukować bieg przed zakrętem, a nie w trakcie jego pokonywania. Gdy już musimy gwałtownie hamować, powinno się hamować pulsacyjnie (w pojazdach bez ABS) albo zdecydowanie wciskając pedał hamulca (z ABS).

 

Bardzo ważną rolę pełnią wspomniane już opony. Zalecane są takie, których bieżnik radzi sobie ze zjawiskiem Aquaplaningu. Ważne jest również, aby opony nie były zużyte, bo to momentalnie zwiększa ryzyko poślizgu. Odpowiednie ciśnienie w oponach to również warunek bezpiecznego podróżowania.

 

Okazuje się, że ofiarami poślizgów zostają często doświadczeni kierowcy, którym łatwiej przychodzi lekceważenie warunków atmosferycznych. Dlatego podczas jazdy powinniśmy zachować przede wszystkim zdrowy rozsądek.

 

 

Aquaplaning

Inaczej aquaplanacja to zjawisko utraty kontaktu opony z nawierzchnią drogi którą w momencie wystąpienia hydroplaningu rozdzziela woda. Świetny tekst na temat aquaplaningu właśnie pojawił się na stronie wulkanisty w dziale porad. Autor opisuje nie tylko jakie są przyczyny wystąpienia aquaplanacji, ale również podaje kilka cennych wskazówek jak radzić sobie w przypadku wpadnięcia w tytułowy poślizg.