(52) 342 15 65
lub 52 320 40 30

Wypełnianie opon azotem

Azot powszechnie kojarzy się nam z przemysłem chemicznym i związanymi z nim innymi dziedzinami wiedzy. Jeszcze kilka lat temu stosowano go wyłącznie do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych, jak i tych związanych z ukształtowaniem terenu. Obecnie jednak ta substancja z powodzeniem używana jest coraz więcej, także przez zwyczajnych kierowców.

Producenci renomowanego ogumienia zalecają wręcz, by wypełniać go właśnie azotem. Zwracają uwagę na liczne zalety, które chyba każdy kierowca doceni. Zastanówmy się zatem, co takiego szczególnego możemy uzyskać, gdy zdecydujemy się na taki sposób uzupełniania braków.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na trwałość takiego wypełnienia. Szacuje się, że azot jest nawet do trzech razy bardziej wytrzymały niż tlen. W praktyce oznacza to, że jedno wypełnienie starczy nam na dłuższy czas, dzięki czemu możliwie jest zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Poza tym można powiedzieć, że dzięki azotowi zwiększa się ogólna wydajność opony. Kiedy decydujemy się na wypełnienie tlenem, mogą pojawić się różne problemy. Powszechnie wiadomo przecież, że pod wpływem temperatury tlen zmienia swoją objętość. Nagłe skoki sprawiają, że zupełnie niespodziewanie nasze opony przestaną spełniać swoje funkcje i konieczna jest wizyta w serwisie motoryzacyjnym. Z azotem nie będzie takich problemów.
To oczywiście nie wszystko, okazuje się bowiem, że ta substancja wywiera ogromny wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. W tej ostatniej kwestii trzeba zwrócić uwagę na amortyzowanie wstrząsów, które podczas prowadzenia pojazdu zdarzają się dosyć często. Opona wypełniona azotem doskonale sprawdza się w takich sytuacjach, co z pewnością docenią wszyscy kierowcy. Dodatkową zaletą jest również duża odporność na uszkodzenia i urazy mechaniczne oraz zapewnienie naprawdę dobrej przyczepności do powierzchni.
Ogumienie wypełnione azotem zmniejsza też zużycie paliwa. Przyczyna jest dosyć prosta, chodzi między innymi o to, że gumy lepiej radzą sobie na jezdni i tarcie nie jest aż tak intensywne. Dzięki temu można zaoszczędzić nieco pieniędzy, wiemy przecież, jak bardzo drogie jest paliwo. Szacuje się także, że koła, które traktujemy tą substancją chemiczną mogą być użytkowane nieco dłużej od tych, wypełnianych tlenem. Wpływają na to przede wszystkim dwa czynniki. Po pierwsze, wolniej ściera się i zużywa zewnętrzna warstwa opony. Po drugie natomiast, o wiele rzadziej pojawia się rdza na obręczy, nawet wówczas, kiedy działają na nią niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Coraz więcej kierowców decyduje się na wypełnianie swoich opon azotem. Zapoznają się oni z najnowszymi badaniami motoryzacyjnymi, które jednoznacznie wskazują na liczne zalety takiego rozwiązania.